Archiv

  1. Úvod
  2. /
  3. Svaz
  4. /
  5. Archiv

Z historie rychlobruslení

Velmi dlouhou tradicí se může pochlubit sport, jehož kouzlo řada Čechů objevila až v posledních letech díky Martině Sáblíkové. Historie sportovního rychlobruslení se totiž píše už od 19. století, jedná se tedy o sport, který v organizované podobě už existuje více než 125let. Mezinárodní bruslařská unie ISU, byla založená v roce 1892 v Scheveningenu. Byla tak druhou mezinárodní sportovní federecí (po veslování), založenou tedy dříve než mezinárodní federace fotbalová, hokejová či atletická.

Kořeny rychlobruslení (a bruslení obecně) jsou ještě mnohem starší. Ve Skandinávii a v Nizozemsku si lidé připevňovali kosti na boty a klouzali se jejich pomocí po zamrzlých vodních plochách už ve středověku. Někdy v 16. století přestalo být bruslení pouhou formou přepravy a začalo být také zábavou. Bavil se jím například norský král Eystein Magnusson.

V roce 1642 vznikl první oficiální bruslařský klub Skating Club Of Edinburgh, v roce 1763 se anglickém Fensu uskutečnily první bruslařské závody. Ty uspořádala už existující Národní bruslařská asociace. 

V roce 1889 uspořádalo Nizozemsko první bruslařské mistrovství světa a následně vznikla zmíněná ISU. V roce 1891 se jely poprvé závody MS na dlouhých tratích a prvním oficiálním mistrem světa se stal Nizozemec Jaap Eden.

Počátky rychlobruslení u nás jsou spojeny s ustavením Bruslařského závodního klubu, BZK Praha v roce 1888.