Mistrovství světa juniorů 2024 ,Hachinohe – Metoděj Jílek získává cenné stříbro v závodě na 5000 metrů !

7. Mistrovství světa juniorů 2024...

Vrchol juniorské sezony 2034 se odehrál v japonském Hachinohe o víkendu 9.-11.února 2024. České
rychlobruslení mělo na startu pod vedením trenéra juniorů Pavla Kulmy jediného závodníka
Metoděje Jílka. Po veleúspěšných závodech ve SPJ se Metoděj stal spolufavoritem zejména
v závodech na delších tatích. V pátek na trati 1500 metrů skončil na výborném čtvrtém místě,
bohužel od medaile ho dělily čtyři setiny, od zlata osm desetin. V závodě ho porazili jeho letošní velcí
soupeři Nor Didrig Eng Strand a Němec Finn Sonnekalb. Trochu nečekaně získal bronzovou medaili
Polák Szymon Wojtakovski. V pátek ještě Metoděj zvládl semifinále závodu s hromadným startem a
suverénně postoupil do finále.
V sobotu se jel závod na 5000 metrů a v něm Metoděj zazářil. Přesvědčivě obsadil druhé místo a
získal pro Česko velmi ceněnou medaili na nejdelší trati. Metoděje porazil jen Nor Sigurd Henriksen,
který měl osobní rekord lepší o devět sekund a byl velkým favoritem. Metoděj však zajel úžasný
závod, po rozvážném začátku zrychloval a nakonec v cíli byl jen o osm desetin za vítězem, přičemž
poslední kola už jezdil nejrychleji. O suverenitě těchto dvou závodníků hovoří i to, že třetí v cíli Nor
Strand ztratil na Metoděje více než osm sekund. O kvalitě závodu svědčí, že oba nejlepší překonali
rekord haly, Metoděj navíc opět zlepšil svůj osobní rekord a to o necelé 3 sekundy.
Na závěr celého Mistrovství se jel závod s hromadným startem, ve kterém byl Metoděl favoritem,
protože v této sezoně všechny tyto závody na SPJ s přehledem vyhrál. Závod měl výborně rozjetý,
v předposledním kole se dostával nejrychleji dopředu, ovšem v zatáčce jej nemilosrdně sestřelil
Američan Tatelli – a bylo po závodech. Metoděj tak podle průběhu závodu přišel velice smolně o
medaili, pravděpodobně o zlatou. V závodě se nakonec nejvíc radoval Japonec Yuta Fuchigami.
Každopádně i přes smůlu v posledním závodě, Metoděj dokázal, že je velkou nadějí českého
rychlobruslení – díky za skvělou sezonu a hodně štěstí a úspěchů do těch dalších !

Z výsledků :

Junioři 1500 metrů : 1. Strand (Nor.) 1:48,06, 2. Sonnekalb (Něm.) 1:48,18, 3. Wojtakowski 1:48,84
4. Jílek 1:48,88

Junioři 5000 metrů : 1. Henriksen (Nor.) 6:18,76, 2. Jílek 6:19,60, 3. Strand (Nor.) 6:27,63

Junioři závod s hromadným startem : 1. Fuchigami (Jap.) , 2. Hall (USA), 3. Shingai (Jap.)……15. Jílek